סינמה אנטיפה

אנטיפה בארצות הברית

ככל שיהמין הקיצוני בארה״ב מתחזק, ככה הולכת ומתחזקת גם תנועת אנטיפה באמריקה. סרט חדש מציג את פעילות התנועה מאז בחירתו של טרמאפ לנשיא ומראה שהדרך היחידה לעצור את הפשיזם היא להתייצב מולו בכח, בכל מקום שבו הוא מרים את ראשו. לצפות וללמוד היטב!

ANTIFA (2018) from Deep Dish TV on Vimeo.


מוות בבאר שבע

260716ב-18 לאוקטובר 2015, נכנס מחבל חמוש באקדח וסכין לתחנה המרכזית בבאר-שבע. במשך 18 דקות יאבדו את חייהם חייל גולני עמרי לוי והַבְטום זרהום, אריתראי שהתבצע בו לינץ’ כי נחשד בטעות כמחבל. כרשומון מותח, חושף הסרט – דקה אחר דקה – את מאורעות אותו יום טרגי. עדויות האנשים שהיו שם באותו יום משולבות בתיעוד האירוע ע”י מצלמות האבטחה הרבות שפרושות בתחנה המרכזית. כך מתקבלת תמונה מפתיעה ומורכבת, שמפרקת את המושג לינץ’ כמו גם את היכולת שלנו להבין ולשפוט את מה שקרה באותן דקות גורליות.

לינק לצפייה ישירה או הורדה


טהורה לעד

345160-forever-pure-0-230-0-345-crop בית”ר ירושלים היא הקבוצה הפופולרית בישראל, והיחידה בליגת העל שמעולם לא החתימה שחקן ערבי. בתחילת עונת הכדורגל 2012/13 טיפסה הקבוצה לצמרת ליגת העל, אלא שאז הודיע הבעלים, האוליגרך הרוסי-ישראלי ארקדי גאידמק, על צירוף שני שחקנים מוסלמים מצ’צ’ניה. בואם הצית את הקמפיין הגזעני ביותר שנראה בתולדות הכדורגל המקומי, שריסק את הקבוצה על המגרש ומחוצה לו. סיפורה של אחת העונות הדרמטיות בהיסטוריה של מועדון הפאר הירושלמי הוא גם סיפור על פוליטיקה, על כסף ועל זהות. זהו סיפור על החברה הישראלית ועל כוחה ההרסני של הגזענות.

לינק לצפייה ישירה

 


FRONTLINE – A Class Divided (ארה”ב, 1985)

class-dividedאחד הפרקים המפורסמים ביותר בתכנית התחקירים “Frontline”, של ערוץ PBS האמריקני. הפרק שודר במקור ב-1985 ומציג את הניסוי החברתי של ג’יין אליוט, שזכה לכינוי “עיניים כחולות – עיניים חומות”. ב-1968, בעקבות רצח מנהיג התנועה לזכויות האזרח, מרטין לותר קינג, החליטה אליוט, אז מורה בבית-ספר יסודי באייווה, ללמד את תלמידי כיתב ג’ שיעור בגזענות. אלא שבמקום לחזור ולדבר על הנושא, היא ערכה ניסוי מרתק בגזענות ובאפליה, שזכה לאין-ספור שחזורים ברחבי העולם. הפרק נעזר בקטעים מתוך הסרט הדוקומנטרי “Eye of the Storm” (ארה”ב, 1970), שעקב אחר אליוט והניסוי שלה בזמן אמיתי. אנגלית ללא תרגום עברי:

A Class Divided from Azrieli Graduate School on Vimeo.


זרים (ישראל, 2004)

סרט קצר של ארז תדמור וגיא נתיב, המתרחש כביכול ברכבת תחתית כלשהי באירופה. מפגש אקראי בין צעיר יהודי, צעיר ערבי וקבוצה של בריונים ניאו-נאצים, יוצר מעין תיקו מקסיקני מרתק ומורט עצבים.


ANTIFA – CHASSEURS DE SKINS (צרפת, 2008)

“אנטיפה – ציידי הסקינהדס” הוא סרט דוקומנטרי שמגולל את ההיסטוריה של סצינת הסְקִינְהֶדְס (“גלוחי-הראש“) בצרפת, ובמקביל מתאר את הקבוצות האנטי-פשיסטיות שקמו לה בתגובה ונאבקו בה, בשנות השמונים. הסקינהדס החלו להופיע באנגליה בסוף שנות ה-60 כחברי תת-תרבות אלטרנטיבית שהתמקדה במוזיקה, באופנה ובהוויי חברתי, והיתה נקייה מגזענות. לאורך השנים היא נפוצה בכל אירופה כמעט, תוך שהיא הולכת והופכת לתנועה גזענית, לאומנית וניאו-נאצית. בתגובה קמו לה תנועות התנגדות שונות בכל מקום בו היא הלכה וצברה כוח. בצרפת היו אלה קבוצות אנטי-פשיסטיות כגון “לוחמים אדומים“, “דוקי בויז” ו”S.H.A.R.P“. חבריהן היו בעיקר סקינהדס בעצמם (שהיו גם בני מיעוטים), אשר יצאו נגד האופי הגזעני והנאצי שלבשה התנועה. קבוצות אלה רדפו ניאו-נאצים ונאבקו בהם באלימות רבה, והפכו עד מהרה למעין תת-תרבות בפני עצמה.

הסרט בצרפתית עם תרגום לאנגלית:

 על הסרט “ANTIFA – CHASSEURS DE SKINS” בויקיפדיה בצרפתית


זוהי אנגליה (בריטניה, 2006)

סרטו הטוב ביותר של הבמאי הבריטי שיין מדוז. הסרט מתרחש באנגליה של תחילת שנות השמונים בעת שלטון תאצ’ר, בדיוק בתקופה שבה סצינת הסקינהדס (Skinheads) באנגליה החלה להפוך מתת-תרבות אלטרנטיבית לתנועה ניאו-נאצית. שון בן ה-12 איבד את אביו במלחמת פוקלנד וחי עם אימו בעיירה קטנה ופריפריאלית. הוא חש בדידות וניכור מהסביבה, עד שהוא מצטרף לחבורת סקינהדס, המעניקה לו מסגרת ותחושת שייכות. כאן ניתן לצפות בו עם תרגום לעברית.

על הסרט “זוהי אנגליה” בויקיפדיה


הנאום של אלדו ריין

סצנת הנאום של סגן אלדו ריין (בראד פיט), מתוך הסרט “ממזרים חסרי כבוד” (ארה”ב, 2009) של הבמאי קוונטין טרנטינו. הנאום פותח את הפרק השני של הסרט ומתאר את רגע הגיוס של היחידה המיוחדת, בפיקודו של ריין. יחידת “הממזרים”, שעל שמה נקרא הסרט, מורכבת כולה מיהודים-אמריקניים ומטרתה הבלעדית היא לחסל כמה שיותר נאצים (ללא תרגום עברי):


סכנה ברחוב ארלינגטון (ארה”ב 1999)

Arlington_Road_filmג’ף בריג’ס (“ביג לבובסקי”) וטים רובינס (“חומות של תקווה”) במותחן פסיכולוגי, שמעורר מחשבה על דרכי הפעולה של קבוצות ימין קיצוניות. מרצה באוניברסיטה נופל קורבן לקנוניה זדונית ומתוחכמת של קבוצת טרור לאומנית בעיר מגוריו (הסרט באנגלית ללא תרגום עברי).

לצפייה

על הסרט “סכנה ברחוב ארלינגטון” בויקיפדיה באנגלית


השנאה (צרפת, 1995)

סרטו החשוב והטוב ביותר של הבמאי הצרפתי מת’יה קסוביץ. תיאור היחסים המורכבים בין קבוצות המיעוט בצרפת (בעיקר שחורים, יהודים ומוסלמים) בצורה ריאליסטית וקודרת, דרך סיפור על שלושה צעירים בלילה אחד. הסרט דובר צרפתית וללא תרגום עברי.

לצפייה

על הסרט “השנאה” בויקיפדיה באנגלית


אמריקה X (ארה”ב, 1998)

הסרט המפורסם בכיכובו של אדוארד נורטון. מבט אל הגזענות ואל הקבוצות הניאו-נאציות בארה”ב דרך סיפורו של דרק, בן למשפחה בורגנית מהפרברים של לוס אנג’לס. כאן ניתן לצפות בו עם תרגום עברי. (הקליקו על Continue to file).

על הסרט “אמריקה X” בויקיפדיה


הנחשול (גרמניה, 2008)

Thewaveposterגרסה חדשה ועכשווית לסרט מ-1981. כאן אפשר לצפות בו עם תרגום לעברית (הקליקו על Continue to file):

חלק ראשון     חלק שני

 


הנחשול (ארה”ב, 1981)

סרט הטלוויזיה המפורסם, המבוסס על סיפור אמיתי. הסרט מתאר את הניסוי החברתי שערך רון ג’ונס, מורה להיסטוריה מקליפורניה, על התלמידים שלו ב-1967. ג’ונס הראה שכמעט כל בני האדם בכל חברה, כולל אזרחים בחברה דמוקרטית, יכולים להפוך לפשיסטים בקלות. כאן אפשר לצפות בו עם תרגום עברי:

על הסרט “הנחשול” בויקיפדיה


The End of America (ארה”ב, 2008)

סרט דוקומנטרי המתאר את מסעה של הסופרת והאקטיביסטית המפורסמת נעמי וולף, ברחבי ארה”ב. המסע נועד לקדם את ספרה “The End of America: Letter of Warning to a Young Patriot” (“סופה של אמריקה: מכתב אזהרה לפטריוט/ית הצעיר/ה”), שראה אור שנה אחת קודם. הסרט מסכם בצורה קולחת ומרתקת את הרעיונות המרכזיים בספר, לפיהם כל מדינה, תהיה זאת הדמוקרטית והיציבה ביותר, יכולה להפוך לדיקטטורה פשיסטית על-ידי נקיטת 10 צעדים בלבד: 1. לעורר פחד כלפי אויב פנימי וחיצוני; 2. להקים מחנות כליאה; 3. לפתח קאסטה של בריונים; 4. ליצור מערכת מעקב פנימית; 5. להטריד קבוצות אזרחיות; 6. לקיים מעצרים ושחרורים שרירותיים; 7. לסמן אנשי מפתח כמטרות; 8. לשלוט בעיתונות; 9. להתייחס לאי-הסכמה כאל בגידה; 10. להשעות את שלטון החוק. הסרט ללא תרגום עברי: